Typy nosičů kol na kouli
Plošinové nosiče kol na tažné zařízení
Plošinové držáky jsou známějším typem nosičů, ale jsou také dražší. U tohoto typu nosiče jízdní kola stojí na pevné plošině, která se namontuje na tažnou kouli auta. Konstrukce plošinových nosičů je uzpůsobena pro převoz 2, 3, nebo 4 kol.
Plošinové modely nosičů mají o poznání vyšší hmotnost, než nosiče závěsné, proto bývá jejich montáž trochu náročnější.
Některé plošinové držáky jsou dodávány vcelku, jiné je potřeba nejdříve sestavit. Připevnění k tažnému zařízení se provádí pomocí páky, nebo pomocí šroubu a přiloženého klíče.
Plošinové nosiče jsou vhodnějším a také hlavně spolehlivějším a bezpečnějším typem nosičů na kouli.
Každé jedno kolo na plošinovém nosiči má své místo a dostatek prostoru. Protože nedochází k vzájemnému dotyku kol, nehrozí tak k poškrábání jejich laku. Plošinové držáky také nabízí lepší zajištění jízdních kol proti pohybu využitím čelistí, které svírají rám kola. Tyto čelisti se utahují plastovými maticemi, které bývají vybaveny zámkem proti krádeži bicyklů.
Při výběru dávejte přednost nosičům, jejichž čelisti mají měkkou, pogumovanou plochu, která zabrání odření rámu kola.
Pro připoutání kol k plošině slouží upínací pásky z plastu, nebo textilu. Je důležité, aby bylo možné je nastavit na jakoukoli pozici a tloušťku pneumatiky.
Plošina nosičů je povětšinou vybavena sklopným mechanismem, který umožní využít kufr auta i s naloženými koly na nosiči.
Výhody plošinových nosičů:
- bezpečnost a pohodlí při převozu kol
- sklopný mechanismus
- rámy kol si díky uchycení nepoškrábou
- součástí plošinového nosiče je rámeček pro SPZ a světlomety
Nevýhody plošinových nosičů:
- vyšší pořizovací cena
- vyšší hmotnost
- horší skladnost
- náročnější montáž
Závěsné nosiče kol na tažné zařízení
Závěsné nosiče kol jsou vybaveny rámovou trubku, která je upevněna na dvou ramenech, a za tu jsou kola zavěšena. Kola tak v podstatě visí ve vzduchu.
Závěsné nosiče jsou podstatně levnější v porovnání s nosiči plošinovými a také montáž bývá u závěsných nosičů jednodušší.
Závěsné typy nosičů kol snadno postavíte na kouli, rozevřete ramena od sebe, díky čemuž se pevně obemkne tažná koule. Nakonec se zajistí střední rozpěra. Celý proces netrvá dlouho a také nakládání kol je jednoduché a rychlé.
Závěsné nosiče jsou lehčí a skladnější. Pokud je zrovna nepoužíváte, většinou není problém je vozit v kufru auta s sebou.
Při výběru závěsného nosiče dbejte na to, aby ramena, na kterých jsou bicykly zavěšeny, byla opatřena nějakým měkčeným materiálem, který ochrání kola před jejich poškrábáním.
Je důležité, aby byl závěsný mechanismus obsahoval kolíbky, které zajišťují rámy kol proti pohybu. Většina závěsných nosičů jimi nebývá vybaveno a tak je velmi náročné zabránit pohybu kol při jejich převážení.
Důležitá je u tohoto typu nosiče také vzdálenost ramen, na kterých je zavěšena rámová trubka. Čím blíže jsou ramena u sebe, tím více různých typů rámů kol lze na nosné zařízení pověsit.
Před nákupem závěsného držáku kol si vždy vyzkoušejte, jestli konkrétní nosič lze použít na převoz kol, které hodláte převážet. Některé moderní kola, zejména celoodpružené, nemusí být vhodná pro použití závěsného nosiče.
Většina závěsných nosičů kol není vybavena sklápěcím mechanismem. Bez možnosti sklopení držáku kol, se do zavazadlového prostoru automobilu dostanete jedině tak, že závěsný nosič odmontujete.
Rámeček pro registrační značku a zadní světla se na závěsný nosič připevňují, když jsou kola naložena. Pro propojení světel s vozidlem se používá sedmi, nebo trináctikolíková zástrčka.
Výhody závěsných nosičů:
- nižší cena
- nižší hmotnost, než plošinové nosiče
- jednoduchá montáž a obsluha
- dobrá skladnost, lze převážet v kufru
Nevýhody závěsných nosičů:
- nižší komfort a bezpečnost při převozu kol
- pravděpodobnost poškrábání rámu kol, či karoserie
- většinou absence sklápěcího mechanismu
- velmi omezený, nebo žádný přístup do kufru bez odstranění nosiče
- nelze použít pro zavěšení všech typů kol
- rámečkem pro SPZ a světla se instalují dodatečně