Rok 1990

Značka Wjenzek vznikla v roce 1990, coby příjmení zakladatele, pana Alfreda Wjenzka.

V začátcích se vyráběly na soustružnických automatech a lisech drobné komponenty pro firmy v regionu.

Později se výroba začala soustředit výhradně na zahraniční trh, zejména firmy v Německu, Anglii, Polsku, či na Slovensku.

Jednalo se především o komponenty pro přívěsné vozíky, jako kompletní nápravy, nájezdové brzdy, nebo třeba brzdové páky.

strojesklady

Rok 2000

Od roku 2000 začal vývoj a výroba zadních nosičů kol na tažné zařízení, které byly testovány ve zkušebních ústavech v České republice.

Mezi úplně první vyráběné typy patří nosiče SIVA a RADA, které měly jednoduchou konstrukci a zprvu ještě nebyly ani sklopné.

Velký úspěch zaznamenal nosič MEDA, který přišel do výroby hned vzápětí a který již měl i funkci sklopení.

nosič kola
nosič kola
nosič kola

Rok 2008

Začátek výroby designově odlišného nosiče kol na tažné zařízení typu ALFA, který se vyráběl až do roku 2014 a našel si velkou spoustu spokojených zákazníků.

Rok 2010

Na přelomu roku 2010/2011 došlo ke změně právní formy podnikání z fyzické osoby Alfred Wjenzek na firmu Wjenzek s.r.o.

nosič kola

Rok 2014

V polovině roku začal prodej prvních nosičů kol ALFA plus, které vycházejí z původního typů ALFA a reagují na vývoj v oblasti jízdních kol. Konstrukce a především rozměry kol se vyvíjely rychlým tempem, bylo tedy potřeba přizpůsobit výrobky novým trendům. Rovněž byly přidány některé bezpečnostní prvky. Nosiče typu ALFA plus se vyrábějí stále a stal se z nich nejprodávanější výrobek firmy Wjenzek.

nosič kola
nosič kola
nosič kola
nosič kola

Rok 2015

Svou funkčností, atraktivním vzhledem a praktičností celého nosiče jsme se dostávali do popředí prodejců nosičů.

Právě v tomto roce jsme se v testu nosičů kol časopisu dTest umístili na čtvrtém místě a získali jsme rovněž i ocenění Výhodný nákup.

nosič kola

Rok 2017

Změna majitele firmy. Společnou fúzí společnosti Wjenzek s.r.o. a UNIRON s.r.o. firma začala využívat dostupnosti moderních výrobních prostředků a vyrábět efektivněji. Zároveň se otevřely možnosti pro vývoj a inovace stávajících nosičů tak, aby byl konkurenceschopný v celoevropském měřítku. V této době již nosiče kol na tažné zařízení téměř úplně z trhu vytlačily nosiče střešní, a to především kvůli stále rostoucí výšce automobilů (SUV) a nástupu elektrokol.

Rok 2019

Do výroby se poprvé dostaly doplňky k nosičům kol, jako jsou Transportní box, Transportní plošina nebo Úchyt nosiče na stěnu. Důvodem je především zvětšení pole působnosti našich nosičů, na kterých je právě díky tomuto příslušenství možné převážet různé náklady. Nástěnný úchyt zase umožňuje lepší uskladnění nosiče kol, když se zrovna nepoužívá.

nosič kola
nosič kola
nosič kola

Rok 2020

Na trh byl uveden nový typ nosiče VARIANT, který zahrnuje řadu zlepšení, umožňuje převoz rozměrnějších elektrokol a také koloběžek. Právě možnost upnutí koloběžek byla v předchozí době stále více poptávaná funkce, na kterou jsme reagovali tímto výrobkem.

Speciálně vlivem elektrokol jsme u nosičů ALFA plus i Variant zavedli do výroby typ 2 ELEKTRO, který je vhodnější pro převoz těchto těžších a rozměrnějších jízdních kol.

K tomuto roku bylo jen v ČR prodáno přes 20 000 našich nosičů.