Otázky a odpovědi

Nosiče kol - často kladené otázky

 • Jaké požadavky platí pro tažné zařízení?

  Nosič smí být použit na tažná zařízení vybavená spojovací koulí tř. A 50-X schváleného typu. Použití nosiče pro montáž na tažné zařízení nezávisí ani tak na konstrukci vozidla, jako na parametrech tažného zařízení. Tažné zařízení musí splňovat následující kritéria:

  - Maximální nosnost tažného zařízení musí být vyšší než hmotnost nosiče kol společně s hmotností převážených jízdních kol.
  - Mezera mezi okrajem koule tažného zařízení a nárazníkem vozidla musí být alespoň 3 cm.
  - Tažné zařízení musí být vyrobeno z oceli nebo alespoň kvalitou odpovídajícího materiálu. S našimi nosiči kol nepoužívejte tažná zařízení z litiny (GGG40) ani hliníku.
  - Musí být použito 7pólové nebo 13pólové elektrické spojení (podle požadavků místních předpisů).
  - Zásuvka nesmí být umístěna přímo nad či pod koulí tažného zařízení.

 • Je moje jízdní kolo vhodné pro váš nosič kol?

  Nemůžeme zaručit 100 % kompatibilitu pro všechny jízdní kola, protože existuje mnoho různých modelů, z nichž každé má jiné odpružení, váhu, velikost rámu anebo příslušenství. Vždy doporučujeme před zakoupením si vyzkoušet kompatibilitu u našich prodejců nebo přímo u nás v sídle společnosti.

 • Je nosič kol uzamykatelný?

  Ano, nosič se uzamkne k tažnému zařízení. Poslední kolo vždy zajistíme uzamykatelnou maticí. Pokud přepravujeme menší počet kol, lze uzamykatelnou matici přesunout na příslušný upínací element.

  POZOR! Při upnutí kol upínacím elementem dotahujte matice s citem, není důvod je utahovat nepřiměřenou silou a zničit si tímto způsobem závit na šroubu!
  Pro důkladné zabezpečení kol proti krádeži doporučujeme použít lankový zámek.

 • Je nutná nějaká údržba?

  Doporučujeme minimálně jednou ročně pročistit a promazávat šrouby upínacích elementů olejem nebo mazacím tukem.

 • Jakou nevyšší rychlostí mohu jet s nosičem kol?

  Maximální doporučená rychlost jízdy s nosičem je 130 km/hod.

 • Je tento nosič kompatibilní se všemi typy aut a karosérií?

  U aut dodávkového typu nebo u aut, která mají kolmé a dlouhé zadní dveře se může stát, že po sklopení nosiče nepůjdou tyto dveře otevřít. V tomto případě doporučujeme před samotnou koupi nosiče nosič vyzkoušet přímo na autě u některého z našich prodejců. Kontakty na ně naleznete v sekci Naši prodejci

 • Nemám tažné zařízení, vyrábíte také jiné nosiče?

  Tažné zařízení je podmínkou, jiné nosiče nevyrábíme.

 • Jak se nosiče připevňují ? Není někde obrázek ?

  Nosič se nasadí zezadu na kouli tažného zařízení a je třeba velmi dobře dotáhnout shora upínací šroub přibaleným klíčem vel. 30. Video-dokumentace montáže je k dispozici na našich webových stránkách.

 • Jaká je koncovka osvětlení vašeho nosiče kol?

  Naše nosiče dodáváme s 13 pin. zásuvkou. Pokud máte tažné zařízení se 7 pin. zásuvkou, dostanete od nás zdarma redukci – adaptér 7-13 pin.

 • Jak je to s SPZ na nosič kol?

  Od 1.1.2016 je oficiálně povolena třetí SPZ. Proto si můžete zajít s velkým technickým průkazem na dopravní inspektorát a požádat si o ni. Tato služba je zpoplatněna. Nebo si můžete přesunout zadní SPZ z auta na nosič kol.

 • Musí se nosič nějak složitě poskládat?

  Ne, nosič dodáváme ve složeném stavu. Jediná montáž je nasadit a upevnit rám s upínacími elementy.

 • Pokud dojde k nabourání nosiče, máte někde servisní střediska?

  Veškeré opravy se provádí u nás ve firmě Wjenzek s.r.o. ve Velkých Hošticích.

 • Jak nosiče posíláte, dají se koupit i někde u vás v Hošticích?

  Nosiče posíláme na dobírku zásilkovou službou zpravidla do 24 hod. Ve firemní prodejně si můžete nosič samozřejmě také koupit. Je ovšem vhodné nejdříve nás kontaktovat telefonicky a domluvit se na termín. Pracovní doba je Po-Pá od 7.00 do 14.00 hod. V případě potřeby odzkoušení nosiče na Váš vůz je nutné přijet do 13.00.

 • Prosím Vás, kde najdu Vaši firmu ve Velkých Hošticích?

  Firma se nachází hned za 1. objektem po pravé straně směrem od Opavy v areálu bývalého statku. Orientačním bodem může být Řeznictví-uzenářství Latoň, kde je také směrovka s názvem firmy.

 • Jaké jsou rozměry nosičů (délka, šířka, výška)?

  ALFA plus 2: DxŠxV: 53 x 115 x 74 cm
  ALFA plus 2 EL: DxŠxV: 53 x 115 x 74 cm
  ALFA plus 2+1: DxŠxV: 58 x 121 x 74 cm
  ALFA plus 3: DxŠxV: 72 x 115 x 74 cm
  ALFA plus 3+1: DxŠxV: 77 x 121 x 74 cm
  VARIANT 2: DxŠxV: 55 x 113 x 79 cm
  VARIANT 2 EL: DxŠxV: 55 x 113 x 79 cm
  VARIANT 2+1: DxŠxV: 60 x 113 x 79 cm
  VARIANT 3: DxŠxV: 72 x 113 x 79 cm
  VARIANT 3+1: DxŠxV: 77 x 113 x 79 cm

 • Jsou kola zamykatelná a jak? Vyžaduje montáž nějaké příslušenství?

  Nosič je uzamykatelný, stejně tak i kola. V balení jsou 3-6 uzamykatelných matic dle typu nosiče (na TZ, na rám s upínacími elementy, na kola). Veškeré příslušenství je součástí balení.

 • Kde je možné vaše nosiče vidět?

  V naší firemní prodejně ve Velkých Hošticích u Opavy nebo u prodejců v téměř všech krajích (viz mapka v oddílu Prodejci).

 • Jak se provádí sklopení (točením šroubem? klopením na kloubu?)

  Sklopení nosiče se provádí pomocí zatáhnutím táhla sklopného mechanismu.

 • Pomáhá nějaký element zvedat koly zatížený nosič ze sklopené polohy zpět nahoru? (např. pružina, vzduchový teleskop)

  Žádný podobný element nosiče nemají.

 • Má nosič tzv. evropskou homologaci? Jejím rozlišovacím znakem je "e", což by znamenalo, že může být používán ve všech zemích EU?

  Nemají, ovšem pokud jedete do zahraničí s českou SPZ, pak není důvod k obavám.

 • Píšete, že nosič má homologaci pro ČR, věřím, že poskytnete kopii atestu - schválení - Policie je někdy náladová.

  Dle certifikace nic podobného nepotřebujete, policii stačí číslo atestu, které je uvedeno na těle nosiče. Postačí doklad o koupi - faktura.

 • Je možné na držák pro 3 kola případně připevnit adaptér pro 4 kolo?

  Na nosič lze samozřejmě připevnit i adaptér pro 4. kolo. Stále je ale nutné mít na paměti max. svislé zatížení nosiče v porovnání se součtem hmotností kol a max. hmotnosti nosiče.

 • Jakou dobu předem je nutné objednat?

  Nosiče posíláme zpravidla na dobírku do 24 hod. od objednání přepravní službou. Jen zřídka může dojít k vyprodání skladu a k prodloužení dod. lhůty.

 • Existuje nosič na jízdní kola na 5 kol (2 dospělé a 3 dětské)? Zatím se mi nepodařilo takový nosič najít.

  Bohužel o takovém nosiči nevíme.

 • Jaké bezpečnostní limity (normy) splňují vaše nosiče kol?

  Naše nosiče mají certifikaci Ministerstva dopravy, evropský certifikát i crash test v automobilce.

 • Musí se nosič kol přihlásit na DI?

  Nosič na inspektorátu nahlašovat nemusíte. Na těle nosiče je štítek s uvedeným číslem atestu, nic jiného pro policejní kontrolu dle zákona nepotřebujete.

 • Mám dotaz jak nosič drží na karoserii?? není mi jasné když se připojí na kouli, tak musí ještě někde držet, ne??

  Máte pravdu, je těžké uvěřit, že nosič drží jen na kouli tažného zařízení, ovšem další upínací elementy jsou opravdu zbytečné. Nosič se nasadí zezadu na kouli tažného zařízení, přičemž je třeba velmi pevně dotáhnout shora upínací šroub přibaleným klíčem vel. 30. Výpalek upínací hlavy je konstruován tak, aby obejmul kouli TZ za všech stran a shora ji fixuje šroub dotáhnutý na plošku koule TZ.

 • Dobrý den, rád bych se zeptal, zda se na vašem zadním nosiči kol 3+1dají převážet také dětská kola (vel. rámu 16 -20).

  Pokud je rozteč nábojů kol do 120 cm, pak by neměl být problém s uchycením.

 • Prosím o doporučení nosiče na 3 kola na vůz VW Bora.

  Vzhledem k tomu, že vlastníte sedan, není absolutně žádný problém použít nosič Alfa Plus 3. Přístup do kufru je možný se sklopeným nosičem bez omezení.

 • Zvažuji zakoupit Váš nosič kol pro typ vozidla Citroen Berlingo. Můžete mi potvrdit, že sklopná funkce pro nosič 3 kol je dostačující pro otevření zadních dveří?

  Pokud máte zadní dveře otevíratelné nahoru, pak bohužel nemáme nosič, který by po sklopení umožňoval přístup do kufru. Jedná se opravdu o příliš dlouhé kolmé dveře a rádius sklopení je omezený. U dveří otevíratelných do stran je možné použít nosič ALFA plus 3 prodloužený (o 5 cm), který by mohl umožnit alespoň částečný přístup. Ovšem je třeba zkrátit na nosiči upínací šroub o 1 cm a odšroubovat uzamykatelnou matici. Vždy také záleží na výšce TZ.

 • Pokud si objednám nosič kol přes vaše stránky, kolik zaplatím za dopravu?

  Dopravné pro naše koncové zákazníky je u nosičů kol zdarma.

 • Jaký nosič z Vaší nabídky by byl pro mě nejvhodnější? Ještě drobnost – mělo by jít o nosič, který bych zvládla upevnit sama (bez pomoci chlapské síly).

  Připevnění na kouli není obtížné a zvládne ho i žena (nosič se pouze nasadí na TZ a dotáhne se klíčem šroub). Můžete se podívat na video na našich www. stránkách, kde najdete i cenu nosičů. Poštovné a balné si neúčtujeme.

 • Lze s jistotou říci, že po vyklopení nosiče Alfa 3+1 půjde otevřít kufr u Škoda Octavia combi I?

  Ano, u dosavadních typů vozů značky Škoda není problém s přístupem do kufru. Omezení se týká jen automobilů s dlouhými kolmými dveřmi.

 • Půjde na nosič ALFA Plus připevnit dětské kolo, které má nižší rám než u dospělého kola?

  Dětské kolo a jeho nižší rám není na závadu. Upínacím elementem na rámu nosiče lze totiž posouvat tak, aby bylo možné uchytit rám kola za jakoukoliv trubku rámu kola, tzn. za vodorovnou i svislou.